Бургас затвърди позициите си на основен притегателен център за любителския тенис в България, след като през изминалия уикенд Тенис център Авеню бе домакин на поредното издание на турнира от категория ITL 250. Превърналото се в традиция месечно събитие отново събра елита на националния календар, като в схемата се включиха състезатели от София, Пловдив, Раковски, Варна, Русе и Шумен.
Домакините от Авеню, разполагащи с най-добрата база на Южното Черноморие и домакинствали на срещи от Купа Дейвис, предоставиха безупречни условия за игра. Въпреки отсъствието в последния момент на водача в бургаската ранглиста Иван Боев, интересът бе толкова голям, че овакантеното място в схемата бе заето веднага.
Основният фаворит за трофея бе номер 1 на Пловдив за 2025 година Венцислав Изевков, който пристигна в Бургас заедно със своя брат Тони Изевков. Останалите поставени в схемата бяха представителите на домакините Павлин Димитров и Станимир Стоянов, шуменското дуо Петър Петров и Тайфун Уз, както и пристигналите от столицата Гитис Канчас и Иван Топчийски.
В началните етапи фаворитите оправдаха очакванията, макар че Тайфун Уз трябваше да вложи максимални усилия срещу местната надежда Атанас Николов. Двамата сътвориха най-драматичния двубой в първия кръг, решен след изтощителен тайбрек с 12-10 в полза на шуменеца.
Четвъртфиналите преминаха под знака на доминацията на Венцислав Изевков и Петър Петров, които записаха бързи победи с по 6:1 съответно над Павлин Димитров и Станимир Стоянов. Изненадата дойде в долната половина на схемата, където Тони Изевков, шампион на същите кортове от април 2025, не успя да намери противодействие срещу нестандартната техника на Гитис Канчас и отстъпи с 2:6. Иван Топчийски допълни финалната четворка след успех над Тайфун Уз с 6:2.
Първият полуфинал противопостави Венцислав Изевков и Петър Петров. Пловдивчанинът се наложи с 6:1, но резултатът не отразява напълно съпротивата на Петров, който показа, че с натрупването на опит ще бъде сериозна заплаха за най-добрите в Интерактив Тенис. В другия полуфинал литовецът Гитис Канчас и Иван Топчийски изиграха изключително тактическа среща. Въпреки че се познават добре, двамата се срещнаха за първи път в официален мач. Дългите разигравания, надвишаващи 20 удара, изтощиха и двамата тенисисти, но след повече от час игра Канчас се класира за финала след като се наложи с 7:1 в тайбрека.
В битката за титлата умората си каза думата. Гитис Канчас не успя да се възстанови физически и стана лесна плячка за отлично структурираната игра на Венцислав Изевков. Венци не само спечели трофея, но и индиректно показа на своя брат Тони как трябва да се подхожда тактически срещу стила на литовеца. С този успех Изевков стартира отлично годината спечелвайки 250 точки и и направи сериозна заявка за участие във финалния Мастърс в края на сезона.
Avenue Winter Cup | Неделен - Резултати
В утешителната схема триумфира Рафаел Самосенко, който се наложи на финала срещу Георги Рахнев с 6:0. След като загуби предишен финал в категория ITL 25, този път той бе безапелационен и заслужи своята първа титла.
Следващата спирка в Бургас е на 8 февруари, когато Тенис център Авеню ще приеме Avenue Next Gen – турнир, насочен към всички начинаещи играчи от региона и страната, които искат да направят първите си стъпки в състезателния тенис. Турнира е за всички с ИТН 10 и 9, което е гаранция за максимално равностойни двубои сред начинаещите.