Какво е "Интерактивен Тенис Номер" (ИТН)?
Интерактивният Тенис Номер или ИТН отразява цялостното ниво на игра на любителите тенисисти в Интерактив Тенис. Въведохме тази оценка на уменията на играчите, за да гарантираме максимално интересни и равностойни мачове както за начинаещи, така и за напреднали. Ако искаш да разбереш как се променя ИТН, прочети “Как се изчислява ИТН?”.
Всеки новорегистриран любител започва с ниво на игра ИТН 10. След изиграни минимум 6 мача рейтингът се актуализира в първия най-скорошен изчислителен период. Ако бройката срещи не е достигната, резултатите се прехвърлят за следващия период. Нивата са описани в “Какво значи ИТН 10 до ИТН 4?”.
*Администратор има право да коригира първоначалния рейтинг след верифициране на уменията на играча. При играчи, покриващи условията за рейтинг от ИТН 9 до 7 е нужно да се свържете с администратор за коригиране на вашия стартов рейтинг. Рейтинг ИТН 6 или по-голям, може да бъде достигнат само от участия в турнирни срещи.
*Последна актуализация: 22.03.2024 г.
Какво означават категориите ITL 500, 250, 125 и тн.?
Въведохме категориите ITL Finals, Masters 1000, ITL 500-25, за да отделим типовете турнири. Най-общо ги разделяме по време на провеждане, продължителност, брой точки, които получават участниците, както и допустим ИТН или ниво на игра.
Next Gen са бутикови турнири за прохождащи в любителския тенис. Състезанията обикновено са еднодневни и предоставят възможност на играчи с ИТН 10 да пробват играта с точки. Може да бъде включен и треньор, който да дава съвети на участниците по време не турнира.
Това са турнири за начинаещи с ниво от ИТН 10-6. Те могат да бъдат вечерни, еднодневни или утешителни турнири, с продължителност до 2 седмици.
Категориите включват състезания подходящи както за начинаещи, така и за напреднали играчи с ИТН 10 до ИТН 4. Това са вечерни, еднодневни, уикенд или Challenger турнири, с продължителност до 3 седмици. Към тях спадат и тенис почивките от шампионата на Weekend Tour.
В тази категория организираме турнири отворени за любители от всички нива на игра. Към тях спадат някои вечерни и еднодневни състезания, както и част от тенис почивките от шампионата на Weekend Tour.
Grand Slam е категорията турнири, която събира най-много участници. Срещите се играят в няколко седмици и са отворени за всички любители, независимо от уменията им и нивото.
Това е състезанието, с което затваряме сезона и отличаваме най-добрите 8 играча в ранглистата по ИТН и точки. Турнирът се играе в три седмици и започва с квалификации в групи.
Ако искаш да видиш какво е точкуването в различните категории, прочети "Колко точки се дават при участие в турнир?" или Наредбата на съответното състезание.
*Последна актуализация: 27.02.2024 г.
Колко точки ще взема от участие?
Точките, които получаваш от участие в турнир, зависят от категорията (ITL 25 - ITL 500, Masters 1000, ITL Finals) и формàта - дали има квалификации и до кой кръг от основната схема си стигнал/а.
Събраните през седмицата точки се актуализират всеки понеделник!
Можеш да видиш точно колко точки ще ти даде всеки турнир в неговите Наредба и Класиране или в твоя личен профил, след края на състезанието. Точкуването, според категорията е описано в статията "Колко точки се дават при участие в турнир?".
*Последна актуализация: 27.02.2024 г.
Как се изчислява ИТН?
Всеки новорегистриран любител започва с Интерактивен Тенис Номер (ИТН) 10. След изиграни минимум 6 мача рейтингът се актуализира в първия най-скорошен изчислителен период. Ако бройката срещи не е достигната, резултатите се прехвърлят за следващия период.
ИТН се актуализира автоматично в края на всяко тримесечие - 1 април, 1 юни, 1 октомври и 1 януари.
*В първите 3 месеца, срещите с новорегистрирани потребители, не се взимат предвид при изчисляването на ИТН на опонентите.
В изчислението на ИТН са включени всичките ти изиграни мачове в последните активни месеца, а точките, които получаваш се дават на базата на резултатите от срещите с опонентите. Ако искаш да видиш какви точки взимаш при победа и загуба, виж формулата и примери в статията "Какви са промените в изчислението на ИТН?"
*Последна актуализация: 22.03.2024 г.
Защо не мога да се запиша на турнир?
Регистрацията като потребител в сайта на Интерактив Тенис ти дава достъп до информация за турнирите и шампионатите, личните профили на играчите и новини. За да се запишеш за турнир е необходимо:
Ако някое или всичките условия не са покрити, бутонът за регистрация остава неактивен. Ако след като направиш необходимите промени, записването все още не е отворено, свържи се с Администратор.
Какво значи ИТН 10, ИТН 4 и тн.?
Всички тенис любители в общността на Интерактив Тенис се отличават по нивото им на игра. Нивата от ИТН 10 до ИТН 1 отразяват общото им умение да играят тенис и опитът им на турнирни състезания.
Новорегистрирани потребители започват с рейтинг ИТН 10, а много напредналите любители достигат между ИТН 6 и ИТН 4. Последните обикновено са и претенденти за Номер 1 на Интерактив Тенис.
Оценката е на база разигравания с топката, непредизвикани грешки, физическа и ментална подготовка, ретури с форхенд и бекхенд. Всички нива са подробно описани в "Какви са нивата в Интерактив Тенис?", в меню "За начинаещи".
Какво е шампионат?
Шампионатите са турнирни състезания с регионален и държавен обхват. Провеждаме и благотворителни събития, които могат да влязат в календара на някой от вече съществуващите шампионати или да бъдат част от отделен такъв.
Всеки шампионат има календар от събития, класиране на играчите, които участват в неговите турнири, както и отделна наредба. Виж всички активни шампионати за тази година и класирането тук.
Мога ли да участвам в повече от един шампионат?
Всеки играч има възможност да участва в обявените шампионатите, независимо в кой регион се провеждат и при какви условия. Стига да отговаряш на критериите за записване за турнир от този шампионат, регистрацията и участието в повече от един е позволено.
Как да въведа резултат от мач?
След изиграване на среща, победителят е длъжен да въведе резултата от нея. Въвеждането става по два начина:
Когато натиснеш оранжевата иконата до изиграния мач, отиваш на страницата на срещата, където въвеждаш твоето предложение за резултат. Полетата са: брой сетове; резултатът от геймовете; тайбрек, ако има такъв/такива и статус "Отказал се" (без значение дали това е станало преди или по време на срещата). Прочети "Как да въведа резултат от среща?".
Опонентът ще бъде уведомен с нотификация в сайта за направеното предложение.
*Въвеждането на резултат от мач става в рамките на до 12 часа, след края на изиграната среща или колкото е посочено в Наредбата на съответния турнир. Ако след това няма попълнен резултат, Директорът на турнира ще въведе резултат, който се счита и за финален. Ако вече има пъпълнен резултат - ще го запишем като финален, само след няколко часа.
Мога ли да се откажа от участие в турнир?
Да. Отказът от участие в турнир е възможен във всеки един момент преди края на регистрацията. Можеш да го направиш от страницата на турнира, за който си се записал/а, през Настройки до бутона за записване.
При отказ след края на регистрацията, трябва да се свържеш с Директора на турнира, за да направи необходимите промени в списъка с резерви и схемата на турнира. Ако срещите все още не са започнали, твоето място ще се заеме от играч в списък "Резерви".
*При отказ от участие след началото на първите срещи, се заплаща неустойка в размер една пълна такса. За турнир от шампионата на Weekend Tour, връщането на таксата за участие се извършва по реда описан в Наредбата на съответния турнир.
Как да променя “неудобните” дни за участие в турнир?
Можеш да промениш вече заявени неудобни дни само до края на регистрацията. Опцията е налична на страницата на турнира, за който си направил/а регистрацията.
До бутона "Запиши се" има "три точки" с настройки. При натискане излиза опция за промяна на неудобните дни. Ако промяната на неудобните дни е възникнала след края на регистрация, свържи се с Директора на съответния турнир.
Как се плаща таксата за участие на турнир?
Всеки участник, записан в турнир, е длъжен да заплати таксата за участие до 3 дни след регистрация и не по-късно от началото на първата среща в състезанието.
Сумата е обозначена на страницата на съответното състезание. Тя включва: наем на корт, безплатни тенис топки, купи и медали, награден фонд, такса организация. Изключенията са описани в Наредба на турнира.
Таксата за участие се заплаща в брой, на място в клуба-домакин преди първата ти среща или на представител на Интерактив Тенис.
*Регистрацията и заплащането на таксата за участие и настаняването за тенис почивките се извършва през сайта на Weekend Tour.
Как да разбера с кой и кога играя?
Информацията за опонентите, датата, часът и мястото на провеждане на срещите са достъпни на страницата на съответния турнир в секция "Групи" / "Квалификации" и "Основна схема". Имаш достъп до тях и в личния ти профил, в Турнири.
Когато схемата на мачовете бъде публикувана на сайта, ще ти изпратим нотификация в сайта, за да не пропуснеш с кой и кога предстои да играеш.
*Ако искаш да получаваш информация за предложени резултати, предстоящи мачове, турнири и др., направи промени в профила си за известия и имейли, в Настройки.
Има ли съдия по време на срещите?
Турнирните мачове се играят без съдия на корт. Ако има изключение, ще бъде включена информация в наредбата на съответния турнир.
При желание от страна на играчите, може да бъде заявен съдия, като те поемат разходите по наемането му.
Ако искаш да разбереш как се провеждат турнирите без съдия, прочети повече в секция Въпроси - "Как се провежда турнир без съдия?".
Как се провежда турнир без съдия на корта?
При провеждането на турнир без съдия на корта, всички участници следват следните правила:
Как да се свържа с моя опонент?
Ако искаш да се свържеш с твоя опонент, напиши му съобщение в сайта, което можеш да направиш по два начина:
*Предупреждаваме те да не споделяш лични данни на нови профили или потребители, които не познаваш лично.
С какви топки се играят срещите?
Топките за всички турнири (без категория ITL 25 и ITL Challenger 125) са предоставени от нашите спонсори и са безплатни за играчите. Тяхната замяна зависи от категорията на турнира или според настилката. Колкото по-висока е категорията на даден турнир, то толкова по-често се сменят топките.
Например: в турнири от категория Masters 1000, всяка среща се играе с нови топки, като за всяка среща се осигуряват минимум 3 топки. При загуба на някоя от топките, то срещата се доиграва с наличните.
*При състезания от категория ITL 25 и ITL Challenger 125, участниците сами осигуряват топките за мачовете или ги закупуват от клуба-домакин на срещата. Топките, с които играят трябва да са в добро състояние.